All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ li polymer battery cell ] match 100 Products.
2S 7.4V 20A 18650 Lithium Battery Charger Protection Board BMS Module for Power Tool Portable Device
| Type: | 2S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ION |
| Compatible Interface: | SMBUS/IIC |
Advanced Rectangle 4S 14.8V 15A Lithium Battery BMS with Balancing Function
| Type: | 4S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Compatible Interface: | SMBUS |
| Battery Type: | Li-ION |
2S 7.4V 8.4V Li-ion BMS Lithium Battery Protection Board PCB for DIY 18650 Battery Pack
| Type: | 2S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Compatible Interface: | I2C |
| Battery Type: | Li-ION |
3S Long Strip Lithium Battery Protection Board BAKTH-ITL0030100161-01 for Long Battery Packs
| Type Of Protective Board: | 3S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.280V±0.025V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.900V±0.025V |
Customizable Battery Pack BAKTH-503562P-1S-3 Ideal For Consumer Electronics, Medical Devices
| Packaging Details: | Standard Export Carton + Foam Protection |
|---|---|
| Delivery Time: | 10-20 Days |
| Payment Terms: | T/T |
Customizable Battery Pack BAKTH-455668-1S-3M Ideal For Various Applications Devices
| Packaging Details: | Standard Export Carton + Foam Protection |
|---|---|
| Delivery Time: | 10-20 Days |
| Payment Terms: | T/T |
2.22Wh Polymer Lithium Battery 3.7 V 60025P600A 502648P 1S1P 600mAh
| Battery Size: | 502648P, BAKTH-502648P-1S-3 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 300 Cycles |
2S 20A Lithium Battery Protection Board Smart BMS For Multiple Application
| Model Number: | BAKTH-0020200054-01 |
|---|---|
| Series Supported: | 2S |
| Continuous Discharge Current (A): | 20A |
Wholesale Rechargeable 103450AR 3.7V 1800mAh 6.66Wh Lithium Ion Battery Pack for Home Application
| Max Load Quantity(cells): | 1 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 500 Cycles |

