All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ li polymer battery cell ] match 100 Products.
BAKTH-7045145H-1S-3, 3.7V, 5300 mAh, 19.61 Wh
| Voltage: | 3.7V |
|---|---|
| Discharging Temp: | 0℃~45℃ |
| Charge Current: | 0.5C |
13S 48V 60A Li-ion Battery BMS with Separate Charge/Discharge Ports for EV Power System
| Type Of Protective Board: | 13 Series Charging And Discharging Ports |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.250V±0.050V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.500V±0.050V |
Hot Sale Cheap Rechargeable Storage 3.7V 1200Mah 063450AR3 Li-ion Lipo Lithium Ion Polymer Battery Sales
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics, BOATS, Golf Carts, Electric Bicycles/Scooters, Electric Folklifts, Electric Vehicles |
|---|---|
| Max Cut-off Discharge Voltage: | 5V |
| Max Charge Voltage: | 8.4V |
BAKTH-875870P-2S-3, 7.4V, 4520 mAh, 33.45Wh
| Voltage: | 7.4V |
|---|---|
| Discharging Temp: | -20℃~45℃ |
| Charge Current: | 1C |
BAKTH-723450P-2P-2J, 3.7V, 2400mAh, 8.88Wh
| Voltage: | 3.7V |
|---|---|
| Discharging Temp: | -20℃~45℃ |
| Charge Current: | 0.5C |
BAKTH-835867-1S-3, 3.7V, 4700mAh, 17.39Wh
| Voltage: | 3.7V |
|---|---|
| Cut-off Voltage: | 2.8V |
| Discharging Temp: | 0℃~45℃ |
3.7V 290Mah Lithium Ion Polymer Power Bank Lipo Battery For Power Bank
| Type: | Li-polymer |
|---|---|
| Size: | 4.5*30.5*48.5 (mm)Max |
| Max Charge Voltage: | 4.2V |

