All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ li ion power battery pack ] match 349 Products.
Long-Run 3.6V 5.6Ah/5600mAh 18650 Rechargeable Li-ion Battery Pack with Wide Temp Discharge
| Type: | Li-ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-HL18650V-2P-3J |
| Configuration: | 2P |
-40~70℃ Wide Temp 7.2V 20160mAh Li-ion Battery Pack BAKTH-N18650CR-2S6P-2E for Arctic Equipment
| Type: | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-N18650CR-2S6P-2E |
| Configuration: | 2S6P |
Smallest Li Polymer Battery Pack 3.7V 155Mah Li Polymer Battery With Wires
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics, BOATS, Golf Carts, SUBMARINES, Electric Bicycles/Scooters, Electric Folklifts, Electric Wheelchairs, Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems, Uninterruptible Power Supplies, Electric Fo |
|---|---|
| Weight: | 9g |
| Type: | Li-Ion |
Custom Golf Carts Use Li Ion Battery Packs High Power BAKTH-18650-5S5P-3DC 18V 13Ah Rechargeable Lithium Battery Pack
| Max Load Quantity(cells): | 25 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 500 Cycles |
18650 Li Ion Rechargeable 36V 13Ah 10S5P Li-ion Battery for Electric Bike 36 Volt Lithium Battery Pack
| Max Load Quantity(cells): | 50 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 2000 Cycles |
High Performance Customized Battery Pack OEM -20°C To 60°C Variable Battery Cell Belts
| Cell Type: | Li-ion Battery Cells |
|---|---|
| Shape: | Rectangular |
| Nominal Voltage: | 7.4V |
2S 7.4V 8.4V Li-ion BMS Lithium Battery Protection Board PCB for DIY 18650 Battery Pack
| Type: | 2S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Compatible Interface: | I2C |
| Battery Type: | Li-ION |
OEM Customization 5S 18V Li-ion BMS Protection Board for Industrial Equipment
| Type: | 5S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ION |
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 3.750V±0.025V |
BAKTH-008S015A-0066-01 8S 29.6V 15A Lithium BMS Protection Board for for 8-Cell Li-ion Packs
| Type: | 8S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ION |
| Compatible Interface: | UART |
Wide-Temp -40~60℃ 3.6V 1600mAh NCM18490 Li-ion Battery Cell for Industrial Sensors
| Type: | Li-ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAK-NCM18490-1S1P |
| Nominal Voltage: | 3.6V |

