All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ li ion power battery pack ] match 349 Products.
-40℃ to 60℃ Wide Temp 2S High-Capacity 18650 Cells Li-ion Battery Pack for Industrial Equipment
| Type: | Li-ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-18650-35T-2S5P-2C |
| Configuration: | 2S5P |
Customized Lithium Power Pack 7.2V 2500mah Rechargeable Li Ion Battery Pack
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ion |
| Battery Size: | 18650 |
Customized 18650 Lithium Battery 10S4P 36V 10Ah Rechargeable Li-Ion Battery Pack for Booster Car
| Max Load Quantity(cells): | 40 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 500 Cycles |
Rechargeable Li Ion Battery Cell 18650 10S4P 36V 13.4Ah Lithium Ion Battery Pack for E-bike/scooter
| Features: | Environmental Safety Long Life |
|---|---|
| Battery Size: | 18650 |
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics, BOATS, Golf Carts, SUBMARINES, Electric Bicycles/Scooters, Electric Folklifts, Electric Wheelchairs, Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems, Uninterruptible Power Supplies, Electric Fo |
Original BAK N21700CG 5000mAh 2C Rechargeable Li-ion Battery Cell High Capacity 3.6V 21700 Lithium Iron Batteries for Flashlight
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Type: | Li-Ion |
| Standard Charge Current: | 0.2C |
Original BAK N21700CG 5000mAh 2C Rechargeable Li-ion Battery Cell 21700CG 3.6V 21700 Lithium Iron Batteries for Flashlight
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Type: | Li-Ion |
| Standard Charge Current: | 0.2C |
Long Lasting Lithium Ion Battery Pack 3.6V 5800mAh 18650CL For Heavy Duty Applications
| Capacity: | 5800mAh |
|---|---|
| Max Discharging Current: | 1C |
| Voltage: | 3.6V |
BAKTH-015S040A-0004-01 14S 52V 40A Li-ion Battery Protection Board for E-bike Industrial Equipment
| Type: | BAKTH-015S040A-0004-01 |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ION |
| Compatible Interface: | SMBUS |
Rechargeable Lithium Ion Battery Pack 3.6V 5800mAh BAKTH-18650CL-2P-5J
| Capacity: | 5800mAh |
|---|---|
| Max Discharging Current: | 1C |
| Voltage: | 3.6V |
A-Grade 3.7V 800mAh 14500 Li-ion Cell BAKTH-14500-1S-3W for Bulk Replacement
| Type: | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-14500-1S-3W |
| Nominal Voltage: | 3.7V |

