All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ li ion power battery pack ] match 349 Products.
18650CA 18500 Rechargeable Li Ion Battery 2250mah 3.6v Customized
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Type: | Li-Ion |
| Size: | 65.0*18.4 (mm) Max |
1S2P 3.6V 5100mAh Cylindrical Lithium ion Battery Pack for Electronic Devices
| Battery Type: | Cylindrical Lithium-ion (Li-ion) |
|---|---|
| Cell Configuration: | 1S2P |
| Nominal Voltage: | 3.6V |
18650CP 7S2P 25.2V 6.7Ah Lithium-ion Battery Pack for Portable Devices and Backup Power
| Battery Type: | Lithium-ion (Li-ion) |
|---|---|
| Model: | 18650CP 7S2P |
| Nominal Voltage: | 25.2V |
Custom 18650 Lithium Ion Battery Pack 10S2P 36V 7Ah With Plastic Casing
| Battery Type: | Lithium-ion (Li-ion) |
|---|---|
| Model: | 18650 10S2P |
| Nominal Voltage: | 36V |
Powerful 14.4V 26.8V 4S8P Lithium 18650 Li Ion Battery Pack CC/CV Charging Mode and Back-up Battery
| Discharge Cut Off Voltage: | 12V |
|---|---|
| Max Charge Voltage: | 16.8V |
| Warranty: | 12 Months |
6S 22.2V Overcharge/Short Circuit Protection lithium Battery Protection Board BMS for Li-ion Packs
| Type: | 6S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ION |
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.250V±0.025V Adjustable |
Lithium Battery Pack N18650CR-35E 25.2V 3500mAh 7S1P 18650 Battery Packs
| Max Discharging Current: | 3A |
|---|---|
| Capacity: | 3500mAh |
| Humidity Range: | 0~85% (non-condensing) |
High-Capacity 3.7V 1400mAh 2P Li-ion Cell 752935 Design Battery Pack for Wearable Devices
| Type: | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-752935-2P-2 |
| Configuration: | 2P (Two Cells In Parallel) |
Reliable Power Pack 36V 4400mAh 10S2P 18650 Li-ion Battery Pack for Power Tools
| Type: | Li-ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-18650-10S2P-2T |
| Nominal Voltage: | 36V |
BAKTH-18650CR-35E-10S2P 36V 7.0Ah High-Discharge Li-ion Battery Pack for E-bikes
| Model NO.: | BAKTH-18650-10S2P-2T |
|---|---|
| Type: | Li-ion Battery |
| Nominal Voltage: | 36V |

