All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ lithium ion battery pack ] match 334 Products.
3.2V 50ah 60ah 80ah 86ah 100ah 150AH Lifepo4 Deep Cycle Battery Lifepo4 Lithium Battery 200ah
| Battery Type: | LiFePO4 |
|---|---|
| Type: | Li-Ion |
| Components: | 3.2v 150ah |
12v 24v Deep Cycle Battery 100ah 200ah 240ah Lifepo4 Battery
| Application: | Home Appliances, Golf Carts, SUBMARINES, Electric Bicycles/Scooters, Electric Vehicles, Electric Wheelchairs, Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems |
|---|---|
| Weight: | 13.5kg |
| Type: | Li-Ion |
8S 60A Protection Circuit Board
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 3.65V±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.50V±0.05V |
4S 15A Smart Lithium Battery Protection Board With SMBUS Communication And Adjustable Temperature Control
| Model Number: | BAKTH-0040150008-01 |
|---|---|
| Series Supported: | 4S |
| Continuous Discharge Current (A): | 15A |
Round High-Capacity 32700 3.2V 6000mAh LiFePO4 Cell for Industrial Equipment
| Type: | Lithium Ion Phosphate Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage: | 3.2V |
| Nominal Capacity: | 6000mAh |
10S 30A Smart BMS With Adjustable Temperature Protection For Multi-Device Compatibility
| Model Number: | BAKTH-0100400032-01 |
|---|---|
| Series Supported: | 10S |
| Continuous Discharge Current (A): | 30A |
LFP18650-3M Cylindrical 3.2V 2000mAh LiFePO4 18650 Cell for Industrial Devices
| Type: | LifePO4 |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-LFP18650-3M |
| Nominal Voltage: | 3.2V |
Industrial-Grade 3.2V 86Ah LiFePO4 Prismatic Cell for Solar ESS & Backup Power Systems
| Battery Cell Type: | LiFePO4 |
|---|---|
| Nominal Voltage: | 3.2 V |
| Nominal Capacity: | 86Ah |
10S 30A Protection Circuit Board With I2C Interface for Multiply Applications
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 3.70V±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.30V±0.05V |
10S 30A Protection Circuit Board With SMBUS Interface for Various Devices
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.250V±0.025V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.500V±0.05V |

