All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ lithium ion battery pack ] match 333 Products.
OEM Accepted 10S 30A Smart Protection Board Customized Suitable for Lithium Battery Pack
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.25V±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.50V±0.05V |
10S 60A Smart Protection Board Customized for LiFePO4 Battery Pack
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 3.7V±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.50V±0.05V |
1S Protection Circuit Board with 5A Continuous Current for Li ion Battery Pack
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.250V±0.025V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.500V±0.100V |
2S 5A Continuous Current Protection Circuit Board for Li ion Battery Pack
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.250V±0.025V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.500V±0.100V |
2.22Wh Polymer Lithium Battery 3.7 V 60025P600A 502648P 1S1P 600mAh
| Battery Size: | 502648P, BAKTH-502648P-1S-3 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 300 Cycles |
LiFePO4 Battery 24V 100Ah 2000 long cycles with Protection Circuit Module
| Discharge Cut-off Voltage: | 17.6V |
|---|---|
| Max Charge Voltage: | 29.6V |
| Type: | LiFePO4 Lithium Battery |
150Ah LiFePO4 Lithium Battery 24V LiFePO4 Solar Battery with Multi-functions
| Model No.: | BAKTH-25.6V 150Ah |
|---|---|
| Type: | LiFePO4 Battery 24V |
| PCM: | Battery Management System |
A-Grade 3.7V 800mAh 14500 Li-ion Cell BAKTH-14500-1S-3W for Bulk Replacement
| Type: | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-14500-1S-3W |
| Nominal Voltage: | 3.7V |
3.7V 350mAh LP-422339-PACK Li-Polymer Battery for Smart Wearables & IoT Devices
| Type: | Li-pol Battery |
|---|---|
| Model NO.: | LP-422339-PACK |
| Nominal Voltage: | 3.7V |
3S 8A 11.1V Lithium Battery Charger Protection Board Module for 3PCS 18650 Li-ion Battery Cell Charging BMS 10.8V 12V 12.6V
| Type: | 3S Lithium Battery Protection Board |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ION |
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.230V±0.050V Adjustable |

