All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ lithium ion battery pack ] match 331 Products.
Lithium Battery Pack N18650CR-35E 25.2V 3500mAh 7S1P 18650 Battery Packs
| Max Discharging Current: | 3A |
|---|---|
| Capacity: | 3500mAh |
| Humidity Range: | 0~85% (non-condensing) |
13S 55A Protection Circuit Board for Lithium ion Battery Pack
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.25V±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.50V±0.05V |
Customized OEM 600mah 60025P600A 502648P Lithium Polymer Battery Pack Power Bank Li Ion Polymer
| Battery Size: | BAKTH-502648P-1S-3 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 300 Cycles |
Customizable High-Performance Li-ion Batteries 18650 10S4P 24V 36V 48V 10Ah Lithium Battery Pack for E Bike
| Max Load Quantity(cells): | 40 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 500 Cycles |
3S 10A Lithium ion Battery Protection Circuit Board with SMBUS Interface
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.250V±0.025V |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.500V±0.100V |
18650 Cells Lithium Battery Pack 14S14P 50.4V 35Ah With BMS for Efoil Electric Hydrofoil Surfboard Paddle Board Jet Surf
| Battery Size: | 18650 |
|---|---|
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics, BOATS, Golf Carts, SUBMARINES, Electric Bicycles/Scooters, Electric Folklifts, Electric Wheelchairs, Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems, Uninterruptible Power Supplies, Electric Fo |
| Weight: | 10.8kg |
BAKTH-18650CP-2S1P-4 7.2V 3350mAh 18650 Li-ion Battery Pack for Portable Electronics
| Type: | Rechargeable Lithium Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-18650CP-2S1P-4 |
| Nominal Voltage: | 7.2V |
Industrial 1600mAh Lithium Ion Battery Power Pack Lithium Ion Cell Pack
| Type: | Rechargeable Battery |
|---|---|
| Item No: | NCM18490 |
| Capacity: | 1600mAh |
Customized Lithium Power Pack 7.2V 2500mah Rechargeable Li Ion Battery Pack
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics |
|---|---|
| Battery Type: | Li-ion |
| Battery Size: | 18650 |
12V 18Ah LiFePO4 Lithium Ion Battery Rechargeable For Solar Emergency Use
| Size: | 177 X 167 X 124 Mm (7 X 6.6 X 4.9 Inches) |
|---|---|
| Nominal Voltage: | 12.8V |
| IP Rating: | IP65 |

