All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ lithium ion battery pack ] match 331 Products.
3.7V 1600mah 18500 1S-2 Rechargeable Cylindrical Lithium Li-ion Battery
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Type: | Li-Ion |
| Size: | About 19*53 (mm) |
Customized Capacity DIY Battery Pack 18650 3.7V 7.4V 11.1V 12V 24V 36V 48V Lithium Battery Pack Lion Battery
| Battery Size: | 18650 |
|---|---|
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics, BOATS, Golf Carts, SUBMARINES, Electric Bicycles/Scooters, Electric Folklifts, Electric Wheelchairs, Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems, Uninterruptible Power Supplies, Electric Fo |
| Weight: | 600g |
18650 Li Ion Rechargeable 36V 13Ah 10S5P Li-ion Battery for Electric Bike 36 Volt Lithium Battery Pack
| Max Load Quantity(cells): | 50 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 2000 Cycles |
2021 Hot Sell Rechargeable Li Ion Battery 18650 Cell 36V 10Ah Battery Pack for Golf Carts/e-bike
| Application: | Golf Carts |
|---|---|
| Battery Size: | 418.6*90*98.7mm |
| Weight: | 4.5kgs |
Led Flash Light IOT Lithium Battery Pack BAKTH-103450AR2-1S-3M 3.7V 1800mAh Real Capacity Li Ion Batteries
| Max Load Quantity(cells): | 1 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State, BAKTH-103450AR2-1S-3M Li-ion Battery |
| Cycle Life: | 500 Cycles |
Camping Hiking Led Flashlight Use BAKTH-18650-2S-C 7.2v 2600mAh Rechargeable Li-ion Lithium Battery Pack
| Max Load Quantity(cells): | 2 |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 500 Cycles |
Long-lasting Performance 3S1P 18650 Lithium Battery Pack 10.8V 3000mAh
| The Charging Ratio: | 0.5C |
|---|---|
| Discharging Temp: | -20℃~60℃ |
| Charge Method: | 0.2CCC/CV |
High Safety Lithium Ion Battery 48V 100ah Car Lifepo4 Battery
| Battery Type: | LiFePO4 |
|---|---|
| Output Power Range: | 0-5 KWh |
| Dimension (L*W*H): | 442*430*175mm |
Powerful 14.4V 26.8V 4S8P Lithium 18650 Li Ion Battery Pack CC/CV Charging Mode and Back-up Battery
| Discharge Cut Off Voltage: | 12V |
|---|---|
| Max Charge Voltage: | 16.8V |
| Warranty: | 12 Months |
High-Capacity 3.7V 1400mAh 2P Li-ion Cell 752935 Design Battery Pack for Wearable Devices
| Type: | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-752935-2P-2 |
| Configuration: | 2P (Two Cells In Parallel) |

