All Products
-
KallistaI'm going to keep this sweet & short! I have never experienced such excellent customer service with a out of country supplier. This company has gone far and beyond to meet the needs of their customers. Their response time with all my concerns were addressed immediately 100%within 1-24 hours and the shipping time was EXCELLENT!
Keywords [ lithium ion battery pack ] match 331 Products.
Original BAK N21700CG 5000mAh 2C Rechargeable Li-ion Battery Cell 21700CG 3.6V 21700 Lithium Iron Batteries for Flashlight
| Battery Type: | Lithium Ion |
|---|---|
| Type: | Li-Ion |
| Standard Charge Current: | 0.2C |
Customized Lifepo4 Battery Pack 60V 100Ah AGV Lithium Battery OEM ODM With BMS
| Cell Type: | LiFePO4 |
|---|---|
| Nominal Voltage: | 60.8V |
| Nominal Capacity: | 100Ah |
BAKTH-18500-1S-2M 3.6V 1500mAh Li-ion Battery Cell 18500 Rechargeable for Flashlight
| Type: | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Model NO.: | BAKTH-18500-1S-2M |
| Nominal Voltage: | 3.6V |
Square Li Polymer Battery Pack 3.7V 300mah Customizable For Electronics
| Product: | Rechargeable Lithium Battery |
|---|---|
| Packaging Details: | 400PCS/CTN |
| Delivery Time: | 3~4 weeks if have cell in stock |
553048P-1S-2 3.7V 750mAh Battery Pack Lipo Li Ion Polymer Battery Pack
| Battery Type: | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Voltage: | 3.7V |
| Norminal Capacity: | 750mAh |
36V Charge Limited Voltage Lithium Iron Phosphate Battery Pack for Dependable Power Solution
| Battery Cell Type: | LiFePO4 |
|---|---|
| Charge Limited Voltage: | 36V |
| Type: | Lifepo4 Battery Technology |
4S6P 14.8V 6A Li-ion Battery Protection Board for LED System Security Device
| Battery Type: | Li-ion |
|---|---|
| Over Charge Detection Voltage(Cell): | 4.350V±0.025V Adjustable |
| Over Discharge Detection Voltage(Cell): | 2.400V±0.080V Adjustable |
24V 36V 48V Rechargeable Lifepo4 Battery Pack Lithium Battery Pack For E Bike
| Battery Size: | 18650 |
|---|---|
| Application: | Toys, Power Tools, Home Appliances, Consumer Electronics, BOATS, Golf Carts, SUBMARINES, Electric Bicycles/Scooters, Electric Folklifts, Electric Wheelchairs, Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems, Uninterruptible Power Supplies, Electric Fo |
| Weight: | 2.2kg |
155mAh 300mAh Li Polymer Battery Pack 3.7V 560mAh 600mAh 502648P
| Battery Size: | 502648P 3.7V 600mAh |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 300 Cycles, 300 Times |
N18650CR-35E 3.6V Rechargeable Li Ion Battery 3500mAh For Portable Energy Storage
| Battery Size: | 18650 3.6V 3500mAh |
|---|---|
| Battery Type: | Solid State |
| Cycle Life: | 500 Cycles |

